Обединеното кралство избра ново правителство, докато Моди остава на власт в Индия. В момента това има предимно неутрално въздействие върху пазара. Въпреки това победа на републиканците на предстоящите избори в САЩ може потенциално да доведе до повторно навлизане на пазара на руски торове с намален контрол.
При карбамида: затишие, като всички участници на торовия пазар заемат изчаквателен режим, най-вече във връзка с търга на торове в Индия.
Производители в Персийския залив през изминалата седмица продадоха както гранулирана, така и прилинг урея на 350 USD/t, FOB - за доставка в началото на август.
Повечето египетски производители са отново в работен режим.
Производители в Алжир реализираха гранулирана урея на 385 USD/t, FOB. Доставка през юли.
Междувременно Иран отмени своя търг за урея, тъй като нито една оферта не надвишава желаните като минимум 312 USD/t, FOB.
Решаващо събитие за наблюдение е търгът за внос на урея в Индия, който се проведе вчера, за неопределено количество и се очаква да повлияе значително на пазара.
Прогноза от анализатори в чужбина: очаква се индийският търг да изиграе решаваща роля при определянето на бъдещите цени на карбамида. Пазарите индикират отслабване на FOB цените през следващия месец, докато цените в Бразилия се стабилизират, представяйки смесена перспектива. Арабските и руските производители са изправени пред натиск да разпределят обеми за Индия. Ако тези запаси не стигнат до Индия, пазарът може да отслабне и цените да паднат. Обратно, ако Индия купи над 1 милион тона, пазарът вероятно ще се засили и цените ще се покачат.
Очаква се Китай да остане извън международния пазар на урея в обозримо бъдеще.
Прогноза от екипа на ФЕРТИЛЕНД
Това е времето на годината, когато светът на карбамида чака да види цените и обемите, които са предложени. Въведените обеми са толкова важни, колкото и самата цена. Ниските обеми са лоши за цените, големите обеми са добри за цените.
Индия разполага с почти 11 милиона тона запаси с уреа (това е приложение за период от 3 месеца) и неофициално декларира, че иска да си осигури 1 милион тона, което... няма смисъл!
Индийският внос като цяло има все по-малко и по-малко влияние върху световните търговски потоци. Очакваме само 2-3 милиона тона да бъдат закупени чрез търгове тази година (което в цялата схема на нещата не е много), така че кои ще бъдат основните играчи?
Производители от района на Персийския залив и Русия...
От Персийския залив току-що продадоха 350 USD/t FOB и не са продали достатъчно количества. За да продължат напред, не е изключено да направят отстъпка за голям обем, да речем 300 хиляди тона при цена от 340 USD/t FOB = 355-360 USD/t CFR Индия.
Русия също търси реализация на прилинг урея от 310 USD/t FOB = около 360 USD/t CFR Индия.
Дали дългият прозорец за доставка обикновено е опит да се изкушат доставчиците с по-къси позиции на пазара?
Възможно ли е Иран да не може да постигне нищо над 312 USD/t FOB?
Китай е извън играта.
Индонезия е на нива от 350 USD/t FOB.
Алжир е доста над това.
Така че това е "битка" между Персийския залив/Русия и доставчиците с къси позиции…
Aлтернативите на производителите от Персийслия залив за продажби са Бразилия или Индия.
Бразилия плаща 359 USD/t CFR, така че Индия при 340 USD/t FOB със сигурност изглежда по-добър залог в момента.
При фосфатите: скорошните нетни печалби в Бангладеш се очакваха да бъдат с 10-20+/MT по-високи. Предвид малките обеми може би е достигнат върха. Струва си да се проучи дали китайските производители се въздържат, чакайки по-добри възможности в Индия или наистина покриват вътрешни нужди.
Водоразтворими и специализирани торове: пазарът през изминалата седмица бе смесен, с умерено увеличение на запитванията при нас спрямо предходната година. Цените се покачват, вероятно поради усилията на собствениците на кораби да ги приведат в съответствие с цените на контейнерите. Към петък тарифите от Китай до европейските пристанища са приблизително 4000 USD/TEU за BBV доставки.
Пазарите на TMAP и MKP отбелязаха лек спад в цените на база FOB, заедно с калиев нитрат и калиев сулфат. Забележителна промяна е намаляването на разходите за товари по няколко маршрута. LATAM каналите отбелязаха спад от 1000-1300 USD/TEU спрямо предходната седмица. Това може да означава, че производителите насърчават продажбите чрез леко намаляване на FOB цените.
В исторически план през втората половина на годината се наблюдава повишена активност на пазара на водоразтворими и специализирани торове. Производителите изглеждат по-склонни да преместват продукти в този период.
Доставки на урея през Седмица 27:
Индонезия до Мексико
Индонезия до Филипините
Индонезия до Виетнам
3 x Иран към Турция
Иран до Шри Ланка
3 x Иран до Мозамбик
2 x AG до Тайланд
2 x Нигерия до Того
Малайзия до Тайланд
3 x Малайзия до Мианмар
Малайзия до Филипините
3 x Алжир до Ирландия
2 x Египет до Обединеното кралство
Египет до Италия
Египет към Израел
2 x САЩ до Колумбия
Русия към България
Турция към Украйна
В момента Югоизточна Азия доминира на пазара на товарни превози. С намаленото производство в Египет се очакват по-малко запитвания.
САЩ продължават да търсят стойност на експортния пазар.
Изненадващо има по-малко запитвания от Индия и Бангладеш.
Очаквайте развитие по темите.
НЕ СЕ КОЛЕБАЙТЕ ДА НИ ТЪРСИТЕ ЗА ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ И ЗА ДОСТАВКИ НА ТОРОВЕ.